Blog > Komentarze do wpisu

Domowy twaróg

Uwielbiam domowy twaróg, mimo, że niemal wszyscy wokół próbują mnie przekonać, że jego produkcja jest nieopłacalna. Fakt, wychodzi droższy niż kupny biały ser, ale jest od niego o wiele lepszy w smaku i do tego mam pewność co tak naprawdę jem. Dlatego z chęcią go przygotowuję. Jedynym ograniczeniem jest teraz dostępność mleka "prosto od krowy", ale w większych miastach ratunkiem są mlekomaty. 

Z podanych przeze mnie proporcji wychodzi około 45 dag sera. Jeśli chcecie otrzymać go więcej, to po prostu musicie odpowiednio zwiększyć ilość składników.

1 

Domowy twaróg


Składniki:

3 litry mocno skwaszonego mleka (minimum 3,2 % tłuszczu)

1,5 litra mleka "prosto od krowy" o zawartości tłuszczu minimum 3,2 %

 

Przygotowanie:

Jeśli macie słodkie mleko, odstawcie je w ciepłe miejsce na 2 dni. Po tym czasie mleko powinno się skwasić do tego stopnia, że można je nabierać łyżką. Pamiętajcie, że nie zrobicie domowego twarogu ani z mleka pasteryzowanego, ani z UHT. Koniecznie zaopatrzcie się więc w mleko prosto od krowy lub takie z mlekomatu.

Kwaszone mleko mieszamy ze słodkim i wstawiamy w garnku z grubym dnem na niewielki ogień.

Mleko podgrzewamy niemal do granicy wrzenia, uważając jednak, aby się nam nie zagotowało.

Trzymamy na ogniu przez około 1,5 godziny, kilka razy w tym czasie dokładnie mieszając.

Gdy ser oddzieli się od serwatki, przecedzamy go na durszlaku wyłożonym gazą lub cienką ściereczką. Pozwalamy, aby serwatka w miarę dobrze, ale swobodnie, odciekła (zajmuje to około 30 minut). Nie wyciskamy na siłę nadmiaru serwatki, gdyż ser wyjdzie zbyt suchy i będzie się mocno kruszył. 

Zakręcamy gazę bezpośrednio nad serem i wstawiamy do lodówki na 3-4 godziny. Po tym czasie zdejmujemy delikatnie gazę i możemy domowy twaróg pokroić w plasterki na chleb lub użyć np. do przygotowania pierogów czy naleśników z serem. 

Domowy twaróg możemy przechowywać w lodówce do 3-4 dni, ale jeśli nie chcemy, aby się wysuszył z zewnątrz, dobrze jest go zawinąć w papier lub wsadzić do pojemniczka do przechowywania żywności.

Pozostałą z przygotowania twarogu serwatkę, używamy np. do przyrządzenia domowej ricotty, na którą przepis już niebawem znajdziecie na blogu.

1 

Pozdrawiam serdecznie i życzę smacznego :)

- Bernadetta

 

 

poniedziałek, 21 października 2013, bernadettap
Smaczneblogi.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Blogi