Blog > Komentarze do wpisu

Chleb pszenny na podmłodzie

chleb_pszenny_na_podmodzie_3_of_1

Chleb pszenny na podmłodzie to jeden z pierwszych przepisów, który wypróbowałam z książki "Chleb. Domowa piekarnia" Piotra Kucharskiego. Jak wszystkie propozycje z tej publikacji okazał się niezawodny. W zasadzie nic w nim nie zmieniałam, no może poza zmniejszeniem o 2 g ilości soli.

Bardzo łatwy w przygotowaniu, idealnie puszysty w środku, z chrupiącą skórką. Świetny sam, z masłem, dżemem, żółtym czy białym serem, albo domową wędliną. Polecam go zwłaszcza w towarzystwie domowej wędliny z udek z kurczaka z szynkowaru czy też domowej wędliny drobiowo- wieprzowej z szynkowaru

 

Chleb pszenny na podmłodzie

 

Składniki- zaczyn:

200 g mąki pszennej typ 750

200 ml przegotowanej wody o temperaturze 35-36 stopni

2 g świeżych drożdży

 

Dodatkowo:

400 g mąki pszennej typ 750

200 ml przegotowanej wody

8 g soli

5 g świeżych drożdży

mąka do podsypania stolnicy

 

Przygotowanie- zaczyn:

Drożdże rozpuszczamy dokładnie w wodzie. Dodajemy do mąki, łączymy wszystkie składniki. 

Miskę z zaczynem przykrywamy folią spożyczą i odstawiamy na całą noc w temperaturze pokojowej. 

 

Przygotowanie- ciasto do pieczenia:

Pozostałe drożdże rozpuszczamy w reszcie wody. Dodajemy wraz z zaczynem do mąki zmieszanej z solą. Zagniatamy energicznie gładkie ciasto, podsypując w razie potrzeby odrobiną mąki (można to zrobić również przy użyciu dobrego robota wielofunkcyjnego). Ciasto jest gotowe, gdy przestanie się kleić do rąk. 

Miskę z ciastem przykrywamy folią spożywczą i odstawiamy do wyrośnięcia na 2 godziny. Po godzinie zwilżonymi rękoma naciągamy boki ciasta do środka, aby je odgazować.

Gdy ciasto co najmniej podwoi swoją objętość, dzielimy je na dwie równe porcje i z każdej formujemy podłużne bochenki. 

Chlebki układamy na blasze obsypanej obficie mąką pszenną, przykrywamy czystą ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia na mniej więcej 1,5 godziny.

chleb_pszenny_na_podmodzie_14_of_1

chleb_pszenny_na_podmodzie_15_of_1

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 220 stopni i zaparowujemy go, spryskując obficie wodą lub ustawiając w nim 2-3 kokilki z wodą (warto zastosować obie opcje jednocześnie). Chlebki nacinajmy ostrym nożem po skosie i pieczemy około 45-50 minut. Sprawdzamy czy są dobrze wypieczony, stukając w spód chleba i jeśli usłyszymy "pusty" dźwięk, tzn., że możemy go wyciągnąć na kratkę i odstawić do wystudzenia.

 chleb_pszenny_na_podmodzie_9_of_1

 chleb_pszenny_na_podmodzie_12_of_1

Pozdrawiam i życzę smacznego,

Bernadetta

sobota, 16 maja 2015, bernadettap
Smaczneblogi.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Blogi