Blog > Komentarze do wpisu

Chleb z bakaliami na zakwasie

chleb_z_bakaliami_na_zakwasie_1_of_1

Dawno nie było chleba, prawda ? Tzn. ja piekę regularnie, ale tyle innych rzeczy przygotowuję ostatnio, że na te codzienne sprawy czasu brakuje. Dziś polecam Wam jednak chleb z bakaliami na zakwasie. Mega pożywny, z chrupiącą skórką. Taki, który długo utrzymuje świeżość. Ten chleb jest naładowany bakaliami do granic możliwości. To fakt, nie jest najtańszy, ale za to bardzo smaczny. Z lekką nutą słodyczy, którą zawdzięcza głównie rodzynkom i suszonej śliwce, w mniejszej części żurawinie. Do jego przygotowania użyłam bowiem żurawiny suszonej bez dodatku cukru, a nie popularnej żurawiny kandyzowanej. 

Polecam Wam także przepisy na chleb jesienny, chleb z rodzynkami i jagodami goji czy też chleb na zakwasie z orzechami i rodzynkami.

 

Chleb z bakaliami na zakwasie

 

Składniki- zaczyn:

120 g zakwasu

180 g mąki pszennej typ 750

140 g wody

 

Składniki- ciasto:

200 g mieszanki orzechów (laskowych, włoskich i nerkowca)

100 g suszonej żurawiny

100 g rodzynek

100 g suszonej śliwki

780 g mąki pszennej typ 750

230 g mąki pszennej typ 1850

15 g soli

650 g wody

 

Przygotowanie- zaczyn:

Zakwas wyciągamy z lodówki 2 godziny przed przygotowaniem zaczynu.

Ogrzany do temperatury pokojowej zakwas mieszamy w dużej misce w mąką i wodą (najlepiej podgrzaną do temperatury 40 stopni). Przykrywamy dokładnie folią spożywczą (dzięki temu zaczyn lepiej pracuje). Odstawiamy na 12 godzin w temperaturze pokojowej. 

 

Przygotowanie- ciasto właściwe:

120 g zaczynu przekładamy do wyparzonego słoiczka. Przykrywamy podziurawioną za pomocą wykałaczki folią spożywczą lub pokrywką przedziurawioną końcówką noża. Wstawiamy do lodówki do następnego pieczenia.

Do pozostałego zaczynu dodajemy mąkę, sól oraz wodę. Mieszamy łyżką, a następnie wyrabiamy dokładnie ciasto na lekko obsypanej mąką stolnicy. Gdy ciasto przestanie się kleić do rąk, rozpłaszczamy je lekko, dodajemy orzechy, rodzynki, żurawinę i pokrojone w kostkę suszone śliwki. Ponownie dokładnie zagniatamy, aby rozprowadzić składniki równomiernie w cieście.

Zwijamy w kulę i przekładamy do miski o pojemności co najmniej 6 litrów. Przykrywamy szczelnie folią spożywczą, i odstawiamy w temperaturze pokojowej. Po godzinie rozpłaszczamy ciasto, aby je lekko odgazować i ponownie wkładamy do miski. Przykrywamy folią (Szczelne nakrycie miski folią pomaga chronić ciasto przed nadmiernymi podmuchami i zapewnie doskonałą pracę zakwasu, dzięki czemu chleb pięknie rośnie) i odstawiamy na kolejną godzinę.

Formujemy 1 duży bochenek i przekładamy do wysypanego mąką koszyka rozrostowego. Przykrywamy czystą ściereczką. Odstawiamy do wyrośnięcia na 1,5- 2 godziny. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 210 stopni. 

Na górnej półce ustawiamy 2 kokilki napełnione wodą, a na dno piekarnika wlewamy około 50 ml wody i od razu zamykamy drzwiczki, aby dobrze się zaparował. 

Chleb przekładamy na lekko oprószoną mąką blachę (najlepiej z piekarnika). Nacinamy u góry (wzdłuż lub po skosie). Pieczemy około 90-100 minut. Mniej więcej po 70 minutach możemy chleb odwrócić na drugą stronę, aby równomiernie się przypiekł. 

Po tym czasie stukamy w spód chleba i jeśli usłyszymy "głuchy dźwięk" wyciągamy pieczywo na kratkę do studzenia. W razie potrzeby wydłużamy nieco czas pieczenia.

chleb_z_bakaliami_na_zakwasie_2_of_1

chleb_z_bakaliami_na_zakwasie_6_of_1

chleb_z_bakaliami_na_zakwasie_7_of_1

Pozdrawiam i życzę smacznego,

Bernadetta

 

Domowe pieczywo na zakwasie

czwartek, 02 lipca 2015, bernadettap
Komentarze
2015/07/17 23:32:31
Uwielbiam chleby z bakaliami :) Piękne zdjęcia. Dziękuje za wzięcie udziału w akcji.
Smaczneblogi.pl Mikser Kulinarny - przepisy kulinarne i wyszukiwarka przepisów Durszlak.pl Znajdź przepis kulinarny - Katalog Smaków Blogi